Czy warto wybrać bramę segmentową do garażu?

Odpowiednio dobrana brama garażowa ma ogromne znaczenie. Nie tylko zapewnia nam niezbędne bezpieczeństwo, ale także chroni przed utratą ciepła i przedostawaniem się zanieczyszczeń do wnętrza. Nie warto zatem oszczędzać na jej zakupie – najlepiej szukać wśród sprawdzonych producentów, dzięki czemu zyskamy gwarancję wysokiej jakości. Wybranie właściwego modelu zależy od kilku czynników, w tym od rozmiarów otworu wjazdowego. Nie da się jednak ukryć, że do najpopularniejszych należą bramy segmentowe, które możemy spotkać coraz częściej. Czy rzeczywiście warto w nie zainwestować?

Bramy segmentowe – budowa i koszt

Skrzydło w bramie segmentowej składa się z kilku paneli, wykonanych najczęściej ze stali ocynkowanej. Są one ze sobą połączone dzięki zawiasom i zabezpieczone przy pomocy uszczelek. Profile mają różną grubość i zazwyczaj zostają pokryte stalową blachą. Wykończenie może być zrobione z farby proszkowej bądź okleiny drewnianej, aluminiowej lub z tworzywa sztucznego. We wnętrzu poszczególnych segmentów znajduje się ocieplenie, najczęściej w postaci pianki poliuretanowej, choć zdarza się również styropian. Trzeba jednak pamiętać, że warstwa termoizolacyjna złożona jedynie ze styropianu nie ma odpowiednich właściwości, chroniących garaż przed wychładzaniem się.

Bramy segmentowe występują w dwóch wariantach: górnym i bocznym. Górny jest stosowany znacznie częściej, ponieważ jest zdecydowanie bardziej uniwersalny. W jego przypadku skrzydło porusza się dzięki rolkom na prowadnicach zamocowanych w ścianach i suficie. W związku z tym po otwarciu całość chowa się do wnętrza garażu i przylega do stropu. W modelu bocznym segmenty ustawiane są pionowo, zaś prowadnice umieszcza się m.in. w podłodze. Skrzydło również wsuwa się do środka, jednak wówczas zachodzi na ścianę, nie zajmując miejsca pod sufitem.

Koszt ocieplonej bramy segmentowej górnej, bez montażu i ewentualnego napędu, wynosi ok. 2000-2500 zł. Na rynku są też dostępne wersje tańsze, od mniej sprawdzonych producentów, jednak wówczas ryzykujemy, że nie będą one spełniały odpowiednich wymogów. Hormann bramy garażowe to jedno z tych rozwiązań, którym warto zaufać. Za bramę segmentową boczną niestety zapłacimy więcej, co wiąże się z tym, że tego typu bramy są rzadziej wykorzystywane. Prawdopodobnie taka inwestycja wyniesie nas ok. 4000-5000 zł.

Bramy segmentowe – zalety

O popularności bram segmentowych decyduje przede wszystkim to, że w ich przypadku nie ma znaczenia, jak długi jest nasz podjazd. Dzieje się tak dlatego, że otwierające się skrzydło w żaden sposób nie ogranicza przestrzeni przed garażem. Możemy zatem podjechać samochodem bardzo blisko, nie obawiając się, że brama go uszkodzi. To zatem doskonałe rozwiązanie dla tych osób, u których garaż znajduje się bezpośrednio przy ulicy. Jednocześnie, jeśli pomieszczenie jest dość niskie i nie chcemy jeszcze bardziej go obniżać, wystarczy zdecydować się na model boczny, który porusza się wzdłuż ściany, zamiast przylegać do sufitu.

Ze względu na swoją budowę bramy segmentowe są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Nie zaszkodzi im ani silny wiatr, ani obfite opady. Możemy być także spokojni latem, kiedy promieniowanie słoneczne jest najbardziej intensywne. Stalowe panele tworzą ponadto bardzo solidną, szczelną powłokę, dzięki czemu nawet ogrzewane garaże nie będą narażone na utraty ciepła.

Różnorodne wykończenie sprawia, że segmentowe drzwi do garażu łatwo dopasować pod względem estetycznym. Możemy je zatem dobrać kolorystycznie i biorąc pod uwagę materiał, dzięki czemu brama nie będzie odstawała od reszty domu, zamiast tego będzie tworzyła z nim spójną całość. Mamy także do wyboru wiele rozmiarów, dlatego z pewnością znajdziemy produkt odpowiadający wymiarom naszego garażu.

Brama segmentowa – z napędem czy bez?

Niezrównanym udogodnieniem jest z pewnością system automatycznego otwierania bramy. Dzięki temu już nie będziemy musieli wychodzić z ciepłego samochodu na deszcz i śnieg, żeby otworzyć skrzydło. Zamiast tego obsłużymy je za pomocą pilota. Napęd możemy niemal całkowicie dostosować do swoich potrzeb. Da się go zaprogramować tak, by brama zamykała się po upłynięciu określonego czasu, możliwa jest także regulacja tempa otwierania. W razie wystąpienia awarii instalacji elektrycznej, niemalże każde drzwi garażowe da się obsłużyć ręcznie.

Trzeba jednak pamiętać, że napęd należy dopasować do rodzaju bramy. Na szczęście w przypadku modeli segmentowych pasują wszystkie typy, mamy zatem ułatwione zadanie. Wystarczy dopilnować, by siła napędu była przystosowana do ciężaru skrzydła. Warto także wyposażyć się w fotokomórki i lampę ostrzegawczą, dzięki temu zadbamy o bezpieczeństwo swoje, przechodniów i innych kierowców.

admin
Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *