Co pomaga być kreatywnym?
Duże pokłady kreatywności drzemią właściwie w każdym. Musimy tylko poznać metody, które umożliwią nam ponowny dostęp do takiej potencji intelektualnej. Sposoby mogą być rozmaite. Można sobie wyobrazić, że jesteśmy dzieckiem, które chce poznawać świat od zera. Zawsze będą potrzebne jakieś bodźce zewnętrzne.
To może być literatura, ale również podróże lub po prostu wyjście na spacer. Wiele osób, aby pobudzić szare komórki, wykorzystuje grę w szachy, gry na PlayStation albo po prostu będzie to darmowy poker online. Ważne, aby wprowadzać do naszej egzystencji nowe elementy i stale uczyć się nowych rzeczy. Istotne może być nawet nasze wychowanie i droga edukacyjna. Warto też uruchomić w sobie odruch zwalczania lęku przed nieznanym. Stymulacja mózgu musi być tak często, jak to tylko możliwe. Można to robić nawet nieświadomie. Zawsze będzie się sprawdzać słuchanie muzyki poważnej, ale także oglądanie hitów klasycznego kina. Pozorny odpoczynek podczas obcowania ze sztuką może podświadomie budować bardzo skutecznie naszą wyobraźnię.
Wspomnienia z dzieciństwa i marzenia
Osobiście trenerzy i psycholodzy wskazują pewne proste metody, które będą niezwykle skutecznie uruchamiały w nas kreatywne myślenie. Każdy z nas był dzieckiem, więc wszyscy mieliśmy w tym beztroskim okresie więcej lub mniej marzeń. Sprawdza się powrót do pamiętnika z lat szkolnych, a jeżeli takiego nie mamy, to można teraz zrobić sobie listę rzeczy, o których kiedyś marzyliśmy. To mogło być hobby albo zawody, które chcieliśmy wykonywać w życiu dorosłym. Można spróbować napisać kilka wierszy lub pograć na instrumencie. Ważne, abyśmy mogli skutecznie rozbudzić w sobie pozytywne uczucia, emocje i pasje, które będą nas pochłaniały bez reszty. Taki wewnętrzny ogień zawsze potrafi wydobyć jakąś kreatywną myśl, która może nam się przydać w procesie twórczym na polu sztuki albo w pracy. Nie ma znaczenia, czy jesteś programistą, czy też malarzem albo po prostu masz kryzys twórczy i nie potrafisz napisać nowego utworu muzycznego. Trzeba podejść do takich metod jak do formy medytacji. Wtedy kreatywność będzie się uruchamiać prawie automatycznie.
Organizery na dokumenty pomogą zachować porządek na biurku – zadbaj o prządek w biurze i na biurku.
Stan relaksu generuje kreatywność
Z pokładów kreatywności korzystają przedstawiciele zawodów takich jak marketingowcy albo copywriterzy. Oni zawsze wiedzą jak wymyślić chwytliwe hasło reklamowe i trafić do dużej rzeszy klientów. Tak samo postępują uznani aktorzy i odnoszący sukcesy przedsiębiorcy. Takie osoby zgodnie twierdzą, że trzeba się po prostu nauczyć wchodzić w stan relaksu. Badania naukowe bardzo jasno dowodzą, że gdy jesteśmy odprężeni, a mózg przetwarza fale alfa, to właśnie wtedy poziom kreatywności będzie się bardzo wyraźnie zwiększać. W takiej sytuacji bardzo szybko będziemy się uczyli i bez żadnego problemu generujemy całkiem nowe pomysły i idee. Taki stan umysłu częściej gwarantuje najszybsze rozwiązanie nawet bardzo trudnych problemów. Wtedy też mamy dobre samopoczucie i produkowane są endorfiny. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksacji jest wykorzystanie tzw. świadomego oddechu. Jak co zrobić? Wystarczy tylko na kilka minut skupić się na procesie oddychania. Wtedy odczuwamy każdy wdech i wydech i koncentrujemy się na własnej klatce piersiowej oraz na nozdrzach. Najprościej można to opisać w ten sposób, że będziemy podążali za swoim oddechem.
Praktyczne metody pobudzenia kreatywności
Obok relaksacji ważne w przypadku pobudzenia kreatywności będzie twórcze działanie. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod polecanych przez psychologów jest technika generowania. Metoda jest prosta i potrafi ją każdy wykorzystać w każdym momencie. Chodzi o to, aby bardzo szybko i bez żadnych przemyśleń napisać 10 razy takie samo pytanie, ale w różnych wariantach. Przykładem może być zdanie „jak dobrze skonstruować dom”. Inne warianty to będą np. zdania typu,
- „jaki cel ma konstruktor w nieruchomości”
- „które materiały budowlane wykorzystuje się do budowy domu”
- „jakie technologie gwarantują domu wygodny”
- „jakie są cele pracy kreatywnego architekta”
Czytaj – UGERAS – modele mechaniczne do składania
Eksperymenty psychologiczne pokazują, że jedno z kolejnych pytań będzie lepiej sformułowane od pierwotnego.