Pisanie artykułu naukowego
Pisanie artykułu naukowego wysokiej jakości jest mozolnym i powolnym procesem. Jednak to nietrywialne zadanie zawodowe można sobie ułatwić, jeśli zasada organizacji wszystkich elementów procesu zostanie poprawnie wybrana.
Jak zorganizować pracę nad artykułem?
Sam proces pisania artykułu można z grubsza podzielić na kilka etapów. W pierwszym etapie badasz istniejące źródła dotyczące interesującego Cię problemu. Po ustaleniu zakresu swojej przyszłej pracy naukowej możesz przejść do intensywnego etapu studiów nad literaturą – poszukiwania i selekcji prac w ramach sformułowanych i już węższych problemów. Trzeci etap to plan przyszłego artykułu, który schematycznie oddaje logikę badań i jednocześnie jest „powiększonym” obrazem Twojej pracy naukowej. Następnie część po części należy napisać artykuł zgodnie z planem, a ostatnim etapem jest rewizja i niezbędne poprawki.
Jak zorganizować artykuł? :
Organizacja samego artykułu jest równie ważna, jak dobrze zorganizowany proces badawczy. Najprostszą zasadą przewodnią jest dostosowanie artykułu do wcześniej sformułowanego planu. Najważniejsze, aby nie pozwolić, aby początkowe pomysły i oczekiwania dyktowały sposób pracy z artykułem. Powszechną praktyką jest używanie „roboczych” tytułów i „szorstkich” struktur. Pisząc artykuł, często można znaleźć bardziej nietypowy lub interesujący punkt widzenia do celów badawczych. W takim przypadku o wiele łatwiej jest zmienić tytuł końcowego artykułu i przestawić elementy konstrukcji, niż próbować przezwyciężyć „kreatywną ślepą uliczkę” poprzez sztywne trzymanie się planu.
Czytaj!
Aby rozwijać umiejętności badawcze i publikacyjne, konieczne jest przede wszystkim nabycie umiejętności czytania prac naukowych. Po pierwsze zorientujesz się, co zostało już zrobione w Twojej dziedzinie, a po drugie poznasz strukturę pracy naukowej, format, ciekawe metody badawcze i metody przetwarzania danych.
Poznaj – https://dysertacje.pl/artykuly-naukowe-i-prace-dyplomowe/ – pisanie po angielsku
Jak efektywnie czytać ?:
Staraj się czytać regularnie: Unikaj nawyku czytania tylko wtedy, gdy masz „wolny czas”. Poświęć co najmniej kilka minut na czytanie każdego dnia. Staraj się wykorzystywać każdą wolną minutę na przykład w drodze do pracy.
Czytaj aktywnie , a nie biernie: Ponieważ czytanie zajmuje dużo czasu, najpierw zdecyduj, czy przeczytać książkę lub pracę naukową w ręku. Przejrzyj spis treści, słownik i kilka stron. Jeśli zdecydujesz, że ta praca jest warta spędzać czas, czytając „komunikować się z tekstem” psychicznie zadawać pytania, czy zgadzasz się z tym, co można przeczytać, jakie inne wnioski można wyciągnąć, co można zastosować inne metody badawcze, itd.
Aby omówić dużą ilość informacji: na pierwszy rzut oka może się okazać, że na Twój temat napisano bardzo niewiele artykułów naukowych. W takim przypadku należy zwrócić uwagę na inne aspekty badanego zagadnienia, a także na badania interdyscyplinarne.
Rób różne notatki i komentarze: dziś można to zrobić zarówno w zwykły sposób (czytaj „z ołówkiem w ręku”), jak i za pomocą różnych programów. Podczas czytania zwróć uwagę: kluczowe argumenty, interesujące dowody empiryczne, ważne fakty, twoja reakcja na wszystkie te wszystkie, wybrane metody badawcze, cytaty, linki do innych badań.